Культура харчування!

Культура харчування - це важлива тема, якій зазвичай приділяється дуже мало уваги, а даремно! Саме з цього варто починати перехід на здорове харчування, якщо ви прагнете покращити якість свого життя, свій зовнішній вигляд , схуднути,  покращити здоров’я чи позбутись шкідливих звичок. І йдеться тут зовсім не про етикет чи вміння поводитись за столом. Це глобальна тема, яка охоплює практично всі сфери життя і є окремим великим розділом в нашому курсі лекцій «здорового харчування

  В цій статті ви знайдете відповідь на такі запитання :

- як правильно вживати їжу?
- чому так важко позбутись деяких шкідливих звичок?
- що нам дає їжа окрім насичення нашого тіла поживними речовинами?
- чому при певних обставинах так важко відмовити собі в їжі
- як збільшити потенціал їжі?
- як з їжі зробити союзника, а не ворога?
- які корисні звички приведуть нас до здорового життя та довголіття?

Культура харчування – це те як ми вживаємо їжу (при яких обставинах, де, з якими емоціями, з ким), як ми ставимося до самої їжі, як це все на нас впливає і що прагнемо від неї отримати. Вивчає та порівнює харчові звички різних культур та народів

  Хочеться поділитись з вами деякими важливими правилами під час вживання їжі,  чому  їх варто дотримуватись, про механізм дії нашої психіки та підсвідомості, а також розповісти деякі цікаві приклади культури харчування та традицій інших народів світу.
  Про те, що їсти, зараз безліч різної інформації, але як правильно вживати їжу щоб вона була нам лише на користь, які корисні звички вартує сформувати в першу чергу – тут вже інформації зовсім мало. Зрозумівши на чому базується весь механізм сприйняття їжі вам буде простіше переоцінити своє ставлення до неї.

              Як правильно вживати їжу?

  Отже… Саме розповсюджене правило, про яке чули всі: «Коли ми їмо ми не розмовляємо”! Ви запитаєте: Чому? Все дуже просто – під час вживання їжі наша свідомість послаблює захисний бар’єр і вся почута інформація: слова, емоції, образи напряму сприймаються підсвідомісттю. І це ще нічого, якщо ви розмовляєте про щось хорошее, а якщо ні? Якщо жалієтесь, критикуєте когось, переказуєте негативну інформацію, злитесь, хвилюєтесь? Тоді весь цей деструктив, ніби нова прошивка осідає в вашій підсвідомості, формуючи саме з цих слів, емоцій, інформації ваше майбутнє і загалом вас. Руйнуючи вас зсередини.
  Але оскільки найчастіше людям складно вконтролювати все сказане ними, плюс ви не завжди можете передбачити як поточиться ваша розмова за столом з оточуючими, тому найкраще вирішення – їсти в спокої та тиші з приємними вам людьми чи самому. Адже вживання їжі це також доволі інтимно!
  Я думаю, ви самі розумієте, що жувати щось перед телевізором чи екраном комп'ютера це погана ідея! Подумайте тільки – хаотичний потік інформації, слів, образів, картинок, емоцій ви довірливо пускаєте прямо у свою підсвідомість. Якщо ви при цьому їсте, то тим самим ви даєте сигнал своїй свідомості, що все нормально, можеш послабити контроль, тут всі свої! Ви заїдаєте все те, що побачили чи почули в процесі їжі, утворюючи при цьому у своїй голові певні шаблони, стереотипи, правила, переконання, моделі поведінки продиктовані з екрану і сприймаєте їх як свої власні набуті в процесі життя і надалі починаєте застосовувати їх у своєму житті, як направляючі вас орієнтири. Що змушує замислитись…
  Про рекламу я взагалі мовчу…на вас вона впливає значно більше саме в процесі трапези …якщо ви навіть  цього одразу не усвідомлюєте. Приблизно, як на маленьких дітей. Інформаційна екологія актуальнее поняття в сучасному світі.
  До цього списку також належать кінотеатри зі споживанням різноманітних снеків, напоїв  та попкорну під час сеансу.
Якщо в цих описах ви впізнаєте себе, тоді не дивуйтесь всій тій драмі, негативу, плутанині  в вашому житті. Все закономірно! А якщо ви полюбляєте поїдати щось смачненьке переглядаючи фільми жахів, тоді постійна нервова напруга вам просто гарантована!
 Знаючи як це діє, вам простіше буде сформувати правильні звички, а також позбутись навязливої ідеї всюди і завжди щось їсти. А можливо і використати цей механізм собі на користь…?

  Приведу два приклад коли цей механізм може бути корисним…

1.Древні словяни казали: «Говоріть до своїх дітей коли вони їдять і вони запам’ятають ваші слова на все життя!” Авжеш, адже це засяде їм глибоко у підсвідомості. Тому коли їдять ваші діти або говоріть щось добре та корисне, або помовчте!

2. Враховуючи те, що свідомість під час трапези послаблює свій контроль, отже більша ймовірність того, що ваш співрозмовник покаже своє справжнє обличчя, без жодних масок. Наприклад на побаченні чи дружній зустрічі прослідкуйте за тим, які теми піднімає ваш співрозмовник(співрозмовниця). Якщо розповідає лише про роботу, труднощі, несправедливості життя і які тепер дівчата(хлопці) “пішли”….то картина малюється доволі песимістична, але якщо надхненно розповідає про хоббі, ідеї, мрії, подорожі, захоплення чи те, чому він навчився в тій чи іншій ситуації, тоді це свідчить про те, що перед вами щаслива та позитивна людина. ( Це як два полярних варіанти…в житті все може бути більш нюансним, але ви відчуєте загальні настрої відразу). І це вам допоможе в коротший термін розібратись, що за людина перед вами.

                                                                                                                    Де їсти?

  Їсти потрібно лише вдома! …можливо в ресторані чи на роботі. І ВСЕ!
Вчіться розмежовувати розваги та їжу. В таких місцях як: парки, пляжі, кінотеатри, авто, потяги, автобуси, на концертах, на стадіонах і т.д ми їжу НЕ ВЖИВАЄМО! Все просто! Вийнятком може бути той варіант, коли ви, наприклад, в обідню перерву постійно виходите в парк і там, на природі полюбляєте пообідати. Тоді цю звичку краще зберегти, але  слідкувати за тим, щоб ви нічого не перекушували кожного разу коли будете потрапляти в парк…лише в обідню пору. Це правило вам значно полегшить ваше життя, адже кількість варіантів коли ви можете щось з’їсти звузиться лише до тих 2-3х півгодинних проміжків часу вдома (на роботі чи в ресторані), коли ви в тиші та спокої можете поїсти, а організм всю увагу направить на сприйняття їжі, а не те, що твориться довкола. Весь інший час вашого дня ви просто будете зайняті іншими активностями, які з їжею нічого спільного не мають. І повірте, від цього виграють обидві сторони: ваші активності стануть більш поглибленими та захоплюючими без відволікань на їжу; що сама їжа буде краще засвоюватись і ефективніше насичувати ваше тіло. Ви розімкнете замкнуте коло асоціацій: їжа-позитивні емоції-радість-задоволення-їжа, бо розмежуєте процеси отримання позитивних емоцій та забезпечення організму поживними речовинами з їжі.
  І в цьому криється значно глибший зміст ніж просто зменшити до мінімуму варіанти при яких можна поїсти.
  Так от, тут варто розповісти про таку просту «мат
ематику”  нашого мозку, як нейронні звязки. Суть полягає в тому, що якщо ви періодично дозволяли собі з'їсти щось на пляжі (для прикладу), і вам це сподобалось, то в мозку формується свого роду ланцюжок взаємозвязку: пляж-їжа-приємні емоції-сподобалось! І кожного разу коли ви знову будете приходити на пляж, мозок буде вам видавати вже одним комплектом всі асоціації: ПЛЯЖ-плавати, засмагати, їсти, весело, приємно, подобається, хочу ще! …і ви знову будете хотіти щось з'їсти потрапляючи на пляж. Зовсім не тому, що зголодніли, а просто такий нейронний зв'язок закріпився у вашому мозку. А впродовж життя таких нейронних зв'язків формується дуже багато...деякі з них конструктивні, деякі деструктивні. Найкраще ця система нейронних зв'язків відстежується на дітях, коли в них вони лише починають формуватись і прочитуються значно яскравіше (про це я ще колись розповім)
  Руйнуючи такі не потрібні нейронні зв'язки ви отримуєте свободу. Їжа окремо, пляж окремо. Потрібно лише прикласти трішки зусиль і прослідкувати за тим, щоб ми діяли по новому (правильному) сценарію, а далі це увійде у звичку і сформується новий нейронний зв'язок.

На пляж, в парк…будь-куди…ми їжу не беремо!
Ми вже давно керуємось цим правилом і це фантастично!

                                                                                                              Синхронізація

  В процесі їжі не лише наш мозок послаблює захист, але і все наше тіло послаблює нашу енергетичну захисну оболонку, тому людина стає більш вразливою до впливів ззовні і схильна синхронізуватись (сонастроюватись) з оточуючими її людьми. Щоб було зрозуміліше приведу приклад. Всі люди резонують на певних частотах, в декого вони нижчі (низький рівень енергетики), в декого високі частоти (свідчення високої енергетики). Вживаючи їжу в оточенні інших людей  ви між собою синхронізуєтесь, тобто зрівноважуєте між собою ці частоти до середнього показника. Іншими словами той, в кого високий енергетичний рівень ділиться енергією зі всіма іншими. Але це ще не все. В такі моменти ви беззахисні перед негативом, який на вас направлений.
Так вже воно є в природі - людина, як і переважна більшість тварин, їсть лише в моменти спокою, коли ніяка небеспека їй не загрожує і в оточенні «
своїх”. Отже захист, як такий, не потрібний.
   Як тільки ви це усвідомите, вам миттю відпаде всяке бажання щось з'їсти в потязі чи в автобусі чи просто гуляючи по вулицях міста. Ви можете подумати: «
Щось природа цей момент не продумала!. Навпаки! Як і все в природі є бездоганно продуманим, так само і цей механізм» має своє логічне пояснення. Сім'я чи родина, яка їсть разом – залишається разом, укріпляється, згуртовується! І саме в цьому випадку прочитується логіка цієї синхронізації під час вживання їжі. Це допомагає всім членам сім'ї резонувати на однакових частотах, а отже разом залишатись одним цілим міцним організмом, який функціонує злагоджено.

З тих самих причин їсти за одним столом з людьми, які вам не приємні чи бажають вам зла не вартує. Найкраще в такі моменти нічого не їсти взагалі.

                                                                                                           Потенціал їжі

Характеристики самої їжі не зводяться лише до вмісту різних вітамінів, мікро та макроелементів в ній, свіжості, вмістом жирів, білків, вуглеводів, а також  калорійності (оцінювання цінності їжі за цією характеристикою, взагалі, вже давно визнано не актуальним, і як основний показник при виборі їжі залишилось в минулому тисячолітті).
Одним із вирішальних і самих важливих показників  оцінювання їжі є наявність живої енергії, а також ензимів (ферментів), які присутні лише в свіжих природьніх, термічно не оброблених продуктах (фруктах, овочах, горіхах, бобових, зелені, насінні). І чим довший термін зберігання, тим менша кількість цієї живої енергії залишається в продукті. Цей показник якраз і свідчить про високий потенціал їжі. Тому достигле яблуко, зірване з дерева буде вершиною корисності для вас з найбільшим потенціалом….хоча ні, ідеальним варіантом буде яблучко зірване з дерева, яке посадили та виростили ви самі та з'їли відразу.

   Якщо говорити про приготовану їжу,  тоді на її потенціал, тобто енергетичну наповненість також впливає те, хто цю їжу готував (близькі нам люди чи чужі), з якими емоціями та думками, де готували (в спокої  чи в галасливому оточенні), наскільки свіжою є ця їжа (щойно приготована, гаряча чи холодна або повторно нагріта).
  Погодьтесь, очевидним є те, що людина разом з їжею намагається отримати щось більше а ніж просто втамувати голод. Ви і самі, мабуть, не одноразово відчували це, коли шлунок вже забитий вщент їжею, а ви би ще щось з’їли. Так от, про це споконвіків знали наші предки, тому важливу увагу приділяли саме процесу приготування їжі. Для прикладу  їжа, яку приготувала ваша мама, бабуся чи кохана людина для вас, буде незрівнянно ціннішою  за ту, що приготувала чужа вам людина, навіть  якщо і страва більш збалансована та цікава.
   Саме дивовижне й те, що і по смакових характеристиках їжа приготована вашими близькими та рідними буде завжди самою смачною для вас. Це все тому, що приготована вона людьми, які вас люблять, а отже їжа насичена тим теплом, любов'ю та енергією, яку кожен з нас в першу чергу шукає в їжі.

                                                                                        Якщо розглянути інший варіант…

В ресторанах швидкого харчування, де їжа не дорога, готують її поспіхом кухарі,  які не надто багато заробляють, хтозна які думки в них під час приготування їжі, сваряться чи нарікають, можливо на кухні панує нервова напруга. Тоді ця їжа буде енергетично пустою, а що гірше - навпаки насичена тим негативом, який увібрала в себе в процесі готування, а він в свою чергу через їжу передасться вам. Хоча це стосується не лише суспільних місць харчування…будь яка сварка чи вияснення відносин в процесі приготування сніданку, обіду чи вечері, може зробити таку їжу енергетично токсичною та небезпечною для вживання.  Самі жінки, переважно, і  не усвідомлюють якої шкоди завдають своїм чоловікам, дітям та близьким, коли постійно не задоволені, нарікають та зляться на кухні і продовжують годувати їх своїми стравами.  Таким чином завдають не аби якої шкоди своїм близьким. 

   Коли ми зі Світланою жили в Шанхаї впродовж декількох місяців, ми найкраще змогли відчути таке поняття як енергетично пуста їжа. Взагалі Китай - це країна з культом їжі. Там їдять постійно, багато, всюди, всі і це заняття в них належить до однієї із улюблених розваг. В великих містах щодня готують і споживають велетенську кількість різноманітних страв, в ресторанах, супермаркетах, кафе, маленьких харчевнях, на базарах чи просто на вулиці. І це єдине, мабуть, місце де я в більшості випадків не відчувала того насичення та задоволення від приготованої  їжі, не залежно від того, наскільки вишуканою, аппетитною та збалансованою їжа здавалась спочатку. Ти просто фізично відчуваєш, що їжа пуста. Шлунок повний, а хочеться ще. Там все поставлене на конвеєр і приготування їжі це вже «холодний”, механічний процес. Це також стосується і престижних закладів. В такому випадку найкраще просто самому готувати собі їжу. Звичайно, багато там і достойних ресторанів. З часом ви самі зможете яскраво відчувати ті місця де вам із задоволенням захочеться з’їсти чогось.

   Повертаючись до України…  Звичайно, того позитивного ефекту від вживання їжі вдома ви не досягнете в будь-якому випадку, але якщо ресторан хороший, там готують професійні кухарі, які задоволені своїм життям, отримують достойну платню за роботу, готують з пристрастю та радістю, тоді такий варіант досить-таки прийнятний, особливо якщо вдома приготувати нікому, а самому немає змоги. Це ще раз пояснює чому саме слід обирати хороші  ресторани або тоді відмовитись від них взагалі.

  В ідеалі обирайте їжу зі свіжих домашніх продуктів, приготовану в спокої та з хорошими думками вами чи людьми, які вас люблять, прекрасно якщо це буде салат чи інша страва без термічної обробки. Якщо ні, тоді страву необхідно вживати лише свіжою, щойно приготованою, гарячою чи теплою! Їжа вистигла, все, її можна викидати в сміття! Це правило є традиційним в кавказьких країнах. Вони ніколи не гріють їжу повторно, а викидають її одразу після завершення трапези. І це надзвичайно корисна звичка, яку в першу чергу вартує впровадити в своє життя,  враховуючи ще і той факт, що саме там проживає велика кількість довгожителів.

Продовження в 2-й частині…

Автор статті: Павлюк Оксана